Kwasy omega w leczeniu trądziku

Trądzik to problem, z którym zmaga się większość nastolatków w okresie dojrzewania oraz liczne grono osób dorosłych. Stosowanie wielu kosmetyków, zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne nie zawsze przynosi odpowiednie rezultaty. Kluczem do sukcesu może okazać się zmiana nawyków żywieniowych.

Chociaż nie zostało to do końca udowodnione, mówi się, że dieta ma wpływ na powstawanie trądziku. Spożywanie niektórych produktów może nasilać powstawanie zmian trądzikowych i procesy zapalne.  Jednak nie zawsze ich wyeliminowanie jest gwarancją na szybkie wyleczenie wyprysków.

Ważna dieta na trądzik

Walkę z trądzikiem może utrudniać nieprawidłowo zbilansowana dieta oraz niewłaściwie przyrządzane posiłki. Powstawaniu pryszczy sprzyjają przede wszystkim tłuszcze nasycone, które mogą odpowiadać za namnażanie się bakterii i zwiększać ryzyko powstawania zaskórników.

Leczenie trądziku poprzez dietę powinno uwzględniać:

  • wyeliminowanie utleniających tłuszczów powstających w trakcie zbyt długiego smażenia,
  • rezygnację ze spożycia zjełczałych tłuszczów – wystawianych na działanie promieni słonecznych,
  • wyeliminowanie pikantnych potraw,
  • wzbogacenie dań o produkty zawierające kwasy omega.

Kwasy omega jako reduktor stanów zapalnych

Kwasy tłuszczowe omega 3 stanowią składnik budulcowy ścianek komórek ciała oraz skóry. Prawidłowy skład budulcowy umożliwia efektywny transport tlenu i składników odżywczych, a także wydalania resztek po procesie spalania wewnątrzkomórkowego. Niedobór kwasów tłuszczowych omega wpływa negatywnie na skórę - może przyczyniać się do powstawania wszelkiego rodzaju egzem czy stanów zapalnych. Dlatego dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 pozwala łagodzić trądzik. Ich działanie sprowadza się głównie do zahamowania produkcji cytokin zapalnych oraz leukotrienów. Ponadto, dzięki obniżaniu stężenia insuliny i IGF-1 przy jednoczesnym podnoszeniu stężenia IGFBP-3 przyczyniają się do łagodzenia trądzikowych wyprysków.

Kwasy omega eliminują łojotok

Nienasycone kwasy tłuszczowe, a wśród nich kwas omega 3, wpływają na PPAR (receptory jądrowe). W efekcie oddziałują nie tylko w obrębie naskórka, ale również w skórze właściwej. W ten sposób przyczyniają się między innymi do zwiększenia produkcji kolagenu oraz ograniczenia produkcji sebum. A jak wiadomo, to właśnie nadmierna praca gruczołów łojowych prowadzi do łojotoku. W rezultacie dochodzi do zatykania ujść gruczołów, co stwarza dogodne warunki dla rozwoju bakterii wywołujących zmiany trądzikowe.

Trądzik to nie tylko kwestia zaniedbania

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że pryszcze to efekt zaniedbania, prowadzenia niehigienicznego trybu życia. Tymczasem okazuje się, że winowajcą mogą być po prostu niedobory w codziennym menu. Chodzi głównie o deficyt nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega 3. To właśnie ich niedobór może powodować trudności w leczeniu trądziku.

Czasami więc stosowanie najdroższych kosmetyków czy poddawanie się superskutecznym zabiegom kosmetycznym na niewiele się zda – bo przyczyna tkwi gdzie indziej.

W wielu przypadkach wsparciem w prowadzeniu skutecznego leczenia trądziku jest dieta bogata w kwasy omega. Chociaż ich cennym źródłem są ryby i owoce morza, nie zawsze jest polecane. Warto bowiem mieć świadomość, że ryby mogą być zanieczyszczone substancjami toksycznymi. Obróbka termiczna nie jest w stanie wyeliminować z ryb metale ciężkie czy dioxyny. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu suplementacja. Najlepsze suplementy diety zawierają starannie wyselekcjonowany olej rybi pozbawiony substancji toksycznych. Dzięki temu można mieć pewność, że do organizmu trafiają kwasy omega 3, które wyłącznie działają prozdrowotnie.

Takie właśnie są naturalne suplementy Nordic Naturals. Przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają wysoką skuteczność, lepszą przyswajalność oraz 100% bezpieczeństwo stosowania.