Witaminy, których potrzebuje Twoje dziecko

Zdrowy rozwój naszego organizmu uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z najistotniejszych jest dostęp do witamin w odpowiednich dawkach. Szczególnie ważne jest to w pierwszych latach życia – kiedy nasze ciało, jak i umysł stale się rozwija i potrzebuje „paliwa”, które zapewni prawidłowy wzrost i pomoże w przyswajaniu nowej wiedzy i umiejętności.

Co oczywiste, podstawowym źródłem witamin musi być jedzenie – właściwie zbilansowana dieta jest podstawą dla zdrowia. Warto jednak pamiętać też o tym, że w przypadku niektórych witamin i innych substancji odżywczych – takich jak choćby najlepsza witamina D3 czy też kwasy omega 3 – przydatna okazuje się naturalna suplementacja.

Witamina D3 dla dzieci to podstawa

Jedną z najważniejszych ról już od pierwszych dni życia dziecka niewątpliwie odgrywa witamina D. Jej najważniejszym zadaniem jest wzmacnianie kośćca i stymulacja wchłaniania wapnia z jelit oraz jego odkładanie w kościach. Wpływa ona również pozytywnie na pracę naszego układu immunologicznego, nerwowego, mięśniowego, a także na jakość procesów metabolicznych.

Niestety, szacuje się, że na jej niedobory cierpi około 90% Polaków. A to szczególnie groźne w przypadku młodych ludzi. Jej brak może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – między innymi do powstawania chorób takich, jak krzywica. Dlatego też, lekarze zalecają, by witamina D3 dla niemowląt była podawana już w pierwszych miesiącach od przyjścia na świat. Najlepiej sprawdzą się oczywiście naturalne suplementy, które będą stymulowały odpowiednią pracę organizmu bez obaw o skutki uboczne.

Co jest źródłem witaminy D? Najważniejszym, jak chodzi o pożywienie są ryby – przede wszystkim takie, jak łosoś, tuńczyk, dorsz, makrela czy węgorz. Znajdziemy ją również w rybim tłuszczu – bez względu na to, czy sięgniemy po tran w kapsułkach czy w postaci płynnej, jak również w wątrobie, serach, jajach czy niektórych grzybach. Jak jednak widać, w większości są to produkty, do spożycia których, szczególnie maluchy, trudno zachęcić. Dlatego też, dobrym pomysłem jest na przykład sięgnięcie po tran dla dzieci, czy inne suplementy o naturalnym składzie, które zapewnią dostawę maksymalnych dawek tej witaminy każdej pociesze, a przy tym będą miały przyjazny zapach, smak i konsystencję.

Zbawienne działanie kwasów omega 3

Równie ważnym, co witamina D3, a często zaniedbywanym w diecie składnikiem są kwasy omega 3, a w szczególności kwas DHA oraz EPA. To wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, a które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Odgrywają one ważną rolę przede wszystkim, jak chodzi o rozwój i wspomaganie pracy mózgu. A zatem, ich dostarczenie ich odpowiedniej ilości, szczególnie w wieku dziecięcym, sprzyja koncentracji, poprawia pamięć oraz daje szansę na szybsze poszerzanie wiedzy oraz rozwój umiejętności. Niedobory zaś, prowadzić mogą do upośledzenia pracy układu nerwowego.

Ponadto kwas omega 3 niezwykle korzystnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie narządu wzroku. Jego odpowiednia ilość w diecie to gwarancja zdrowia oczu i mniejsze ryzyko problemów z prawidłowym widzeniem.

Co jest najlepszym źródłem kwasów omega3? Przede wszystkim – mleko matki. Ono jednakże nie wystarczy – szczególnie, że karmienie piersią trwa jedynie w okresie kilku pierwszych miesięcy po narodzinach. Najlepszym ich źródłem są – podobnie, jak w przypadku witaminy D3 – ryby morskie. Na szczęście na rynku można znaleźć suplementy typu Gold Omega3, które dedykowane są najmłodszym – zawierając odpowiednią dawkę DHA i EPA, a jednocześnie mających przyjemny smak i konsystencję, która jest łatwo przyswajalna przez najmłodszych.

Jakie witaminy są jeszcze potrzebne?

Co oczywiste – choć kwasy omega 3 oraz witamina D3 to jedne z najważniejszych składników, jakie potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju, potrzebne są również inne witaminy i mikroelementy. Wymienić można choćby witaminę: A, E, C, czy witaminy z grupy B.

By mieć pewność, że nasza pociecha otrzymuje wszystko, co potrzebne, by wzrastała, warto sięgnąć po naturalne suplementy, zawierające wszystkie najlepsze witaminy dla dzieci. Ich wsparcie połączone z prawidłowo zbilansowaną dietą to najlepsza gwarancja, że Twoje dziecko świetnie poradzi sobie w szkole, wykaże mniejszą podatność na infekcje i inne choroby i będzie miało doskonałe samopoczucie przez cały rok.