Witamina D3 ważna u dzieci


Witamina D3, choć pełni niezwykle ważne role w organizmie, bardzo często jest bagatelizowana. Wynika to najczęściej z faktu, że może być syntetyzowana w organizmie – przez skórę pod wpływem działania promieni słonecznych. Czasami jednak produkcja własna witaminy D3 jest niewystarczająca, dlatego należy zadbać o podaż na odpowiednim poziomie – szczególnie u dzieci.

Witamina d3 dla dzieci i niemowląt

Witamina D3 dla dzieci w każdym wieku jest bardzo ważna. Odpowiada za wiele procesów, a także bierze udział w prawidłowym formowaniu układu kostnego.

Odpowiedzialna rola witaminy D3

Witamina D3 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, między innymi poprzez nasilenie wchłaniania wapnia i fosforu. Odpowiada za mineralizację tkanki kostnej.

Ponadto witamina D3 wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Witamina D3 poprawia kondycję skóry. Zmniejsza stany zapalne. Ponadto odpowiada za regulowanie wydzielania insuliny, wpływając tym samym na normalizowaniu poziomu cukru we krwi. Pobudza szpik kostny do produkcji komórek obronnych. 

Czy to już niedobór witaminy D3?

Niedobór witaminy D3 nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Są to symptomy bardzo często charakterystyczne także dla innych problemów, dlatego nie są łączone z pewnymi ubytkami tej witaminy. 

Jeśli u dziecka pojawia się:

 • utrata apetytu,
 • osłabienie,
 • wzmożone oddawanie moczu,
 • częste pocenie się,
 • ból głowy i ból oczu,
 • świąd skóry,
 • nudności,
 • wymioty,

wówczas można podejrzewać, że organizm nie produkuje odpowiedniej ilości składnika, jakim jest witamina D3. To znak, że trzeba rozpocząć suplementację. 

Jak rozpoznać nadmiar witaminy D3?

Jeśli witaminy D3 jest za dużo w organizmie, wówczas zaczyna on wysyłać pewne niepokojące objawy. Może to być znak, że należy zmniejszyć dawkę podawanej witaminy.

Do typowych objawów nadmiaru zalicza się między innymi:

 • zaburzenia pracy serca – co jest spowodowane odkładaniem się wapnia w tętnicach i w sercu,
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego,
 • częstsze występowanie kamicy pęcherzyka żółciowego,
 • częstsze prawdopodobieństwo kamicy nerkowej.

Jak dawkować witaminę D3?

Tak jak wszystkie inne witaminy, tak i witaminę D3 dla dzieci należy dawkować w odpowiednich porcjach. Jej nadmiar jest bowiem tak samo niekorzystny jak niedobór. Jaką więc dawkę dobrać, by była właściwa i nie stanowiła żadnego zagrożenia?

Jeśli chodzi o dawkowanie, witamina D3 podawana jest w nieco innych porcjach noworodkom i niemowlętom czy dzieciom i młodzieży. 

 • Dawkowanie witaminy D3 u noworodków i niemowląt:
  - do około 6 miesiąca życia należy podawać dawkę 400 UI na dobę (suplementację należy zacząć już od pierwszych dni życia bez względu na sposób żywienia);
  - między 7 a 12 miesiącem życia należy podawać dawkę 400-600 UI na dobę (w tym przypadku istotne znaczenie mają inne źródła pokarmowe witaminy).

 • Dawkowanie witaminy D u dzieci i młodzieży
  - między 1 a 18 rokiem życia należy podawać dawkę od 600-1000 UI na dobę (dawka zależna jest od masy ciała); suplementacja powinna odbywać się w miesiącach od września do kwietnia, jeśli w miesiącach letnich dzieci często przebywają na słońcu. 

Pożywienie czy suplementy?

Warto mieć świadomość, że pożywienie nie jest podstawowym źródłem witaminy D. Przyjmuje się głównym źródłem jest synteza ze słońca zachodząca w skórze. Przy odpowiednim poziomie nasłonecznienia, zapotrzebowanie na witaminę D3 można pokryć nawet w 90%. 

Dobrym rozwiązaniem okazuje się również suplementacja. Szczególnie, jeśli witamina D3 dla dzieci ma być przeznaczona. 

Jaka witamina D3 dla dzieci?

Witamina witaminie nie jest równa. Dlatego też należy szczególną uwagę zwrócić na dostępne na rynku suplementy diety. 

Witamina D3 dla dzieci i młodzieży może mieć formę miękkich kapsułek, np. Nordic Vitamin D3™. Jedna porcja dostarcza aż 1000 UI, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo witamina D3 zatopiona jest w oliwie extra virgin, dostarczając przy tym cenną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Noworodkom i niemowlętom polecana jest witamina D3 dla dzieci w formie płynnej.