Postaw na dobry tłuszcz

Chociaż tłuszcze kojarzą się z zapychaniem tętnic, przybieraniem na wadze i uszkodzeniami wątroby, są wśród nich wyjątki. Wyjątki, o których lekarze wyrażają się wyłącznie w superlatywach. Mowa o nienasyconych kwasach tłuszczowych, a w szczególności kwasach omega 3.

Kwasy omega 3 odgrywają znaczącą rolę w organizmie. W przeciwieństwie do owianych złą sławą tłuszczów nasyconych, są niezbędne. Problem w tym, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ich produkować. Dlatego należy zadbać o ich podaż poprzez odpowiednią dietę. Kwasy omega 3 występują przede wszystkim w tłustych rybach. Można także sięgnąć po suplementy, np. Gold Omega 3.

Dlaczego warto przyjmować kwasy omega 3?

Wśród kwasów omega 3 najważniejszą rolę odgrywają kwasy DHA i EPA. A to dlatego, że wchodzą one w skład błon komórkowych, pozwalając na sprawną wymianę międzykomórkową.

 • Na poprawę sprawności umysłu

  Czy masz świadomość, że nawet 60% masy mózgu stanowi tłuszcz? Z kolei połowę tej ilości stanowi kwas DHA. To właśnie dlatego kwas omega 3 wpływa znacząco na zdolności intelektualne.

  Badania, które zostały prowadzone w ostatnich latach wskazują, że kwasami DHA można zmniejszyć ryzyko zaburzeń neurorozwojowych, jeśli do diety dziecka zostaną włączone odpowiednie kwasy omega 3.

  Ponadto okazuje się, że spożywanie kwasu DHA w odpowiedniej dawce pozwala zapobiec chorobie Alzheimera albo znacząco spowolnić jej rozwój.

 • Aby mieć serce jak dzwon

  Kwasy omega 3 przyczyniają się do rozrzedzenia krwi, nie dopuszczając tym samym do zlepiania się płytek. Zapobiegają więc tworzeniu się groźnych dla życia zakrzepów.

  Ich rola sprowadza się również do utrzymywania właściwego poziomu cholesterolu, ograniczając ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca.

  Kwasy omega 3 (zarówno DHA i EPA) poprawiają także ogólną kondycję serca. Przeprowadzane przez naukowców badania wykazują, że osoby spożywające nienasycone kwasy tłuszczowe są mniej narażone na zgony z powodu chorób serca. 

 • Na mocne kości

  Kwasy omega 3 poprawiają wchłanianie wapnia. Dlatego też dbają o mocne i zdrowe kości. I właśnie z tego powodu są nieocenione w przypadku profilaktyki osteoporozy, wspomagając jednocześnie jej leczenie.

  Warto mieć świadomość, że kwasy omega 3 wykazują działanie przeciwzapalne. Mogą więc wspomóc łagodzenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i bólów reumatycznych.

 • Aby mieć sokoli wzrok

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwas omega 3 znajduje się w sporej ilości w fotoreceptorach i komórkach nerwowych oka. Niedobór tego ważnego składnika może przyczynić się do zwyrodnienia plamki żółtej czy zwiększać ryzyko wad wzroku – także u dzieci.
O odpowiednią ilość kwasów omega 3 powinny zadbać także kobiety w ciąży. Niedobory DHA mogą odpowiadać za retinopatię wcześniaków, a nawet utratę wzroku.

 • By doskonały humor nie opuszczał

  Kwas DHA jest niezbędny w syntezie hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny. Jednocześnie zwiększa wrażliwość neuronów na te hormony. W praktyce oznacza to, że odpowiednia dawka kwasów omega 3 pozwala utrzymać nastrój na doskonałym poziomie, zapobiegając skłonności do stanów depresyjnych.

  Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców. U osób cierpiących z powodu niedoborów DHA zauważono większą skłonność do zaburzeń emocjonalnych lub ciężkich depresji. 

Kwasy omega 3 z suplementów

Chociaż powszechnie uważa się, że najlepszym źródłem kwasów DHA i EPA są tłuste ryby, należy mieć się na baczności. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że niektóre ryby – poza kwasami omega – zawierają spore ilości  substancji toksycznych. Te zaś są niebezpieczne, ponieważ kumulują się w organizmie.

Dlatego też wielu specjalistów zaleca spożywanie kwasów omega 3, których źródłem są suplementy diety, np. Gold Omega 3. Zawierają one najwyższe jakości nienasycone kwasy tłuszczowe, które są wolne od jakichkolwiek substancji toksycznych. Jedna dobowa dawka jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na kwasy omega 3. Dostępne w formie wygodnych kapsułek, są łatwe do połknięcia.